Nowoczesna ortodoncja:

piękne zęby, zdrowy styl, życia modny wygląd!


Wartość pięknego uśmiechu, poprawa proporcji twarzy to jeden z celów jakie potrafimy zrealizować w naszej praktyce.
W zaleznosci od potrzeb mozemy równiez posłużyć się protetyką, implantologią, chirurgią kosmetyczną, oraz metotami kosmetologicznymi dla TWOJEGO nowego wygłądu, twojej nowej twarzy.
Zadbamy rónież o stan twoich zębów.
Musisz jednak pamiętać, że leczenie ortodontyczne to nie tylko wygląd.
Ortodoncja pomaga zniwelować niektóre wady wymowy, a prawidłowe ustawienie zębów polepsza warunki żucia, zmniejsza grożbę chorób przyzębia, oraz skłonności do powstawania próchnicy. Służy równiez zachowaniu zdrowych stawów skroniowo-żuchwowych.

Kiedy powinieneś pomyśleć o wizycie w naszej praktyce. Na jakie objawy powinieneś zwrócić uwagę.
Poza potrzebą wyprostowania zębów, poprawy wyglądu, poprawy rysów i proporcji twarzy główne objawy to: asymetria w rysach twarzy, wada wymowy, oddychanie ustami, stale otwarta buzia czy dysfunkcja języka. Przesłanką do wizyty u specjalisty będzie też wysunięta lub cofnięta bródka, nieprawidłowe uszeregowanie zębów, czyli ich nadmierne stłoczenie lub żadkie rozmieszczenie - szpary między zębami.
Rodzice powinni także zwrócić uwagę na złe nawyki: obgryzanie paznokci lub ołówków, ssanie palca. Także przedwczesna utrata zębów mlecznych powinna być sygnałem dla rodzica, że warto zasięgnąć porady ortodonty.
U dorosłych należy zwrócić uwagę na zgrzytanie zębami, nadmierne ścieranie ich powierzchni, stłoczenia, przekręcania się czy tworzenia szpar pomiędzy nimi. Sygnałem do wizyty będzie też nadmierne odkładanie się kamienia i odsłanianie szyjek zębowych.
 

1. Konsultacja ortodontyczna


Konsultacja ortodontyczna - podczas pierwszej wizyty ortodonta przeprowadza dokładny wywiad z Pacjentem.
- badanie zewnątrz i wewnątrzustne
- pobranie wycisków do gipsowych modeli diagnostycznych
- dokumentacja fotograficzna
- zdjęcia rentgenowskie: zdjęcie boczne czaszki, zdjęcie cefalometryczne
 

2. Plan leczenia


Podczas drugiej wizyty pacjent zapoznaje się z planem leczenia ortodontycznego, wyznaczającym przebieg i przewidywany jego czas. Plan leczenia przedstawia ortodonta na podstawie wykonanych badań oraz precyzyjnych obliczeń cefalometrycznych dających dokładny obraz wady, mozliwości jej leczenia, czasu terapii, oraz najkorzystniejszego doboru aparatu ortodontycznego.
Obliczenia cefalometryczne, z których wynikami ortodonta zapoznaje kazdego naszego pacjenta, pozwalaja na dokładne wyznaczenie terminu zakończenia leczenia. Przeciętny czas leczenia to dwa lata.
 

3. Leczenie ortodontyczne

Średnia długość leczenia od roku do 2,5 lat.
 

4. Wizyty kontrolne


Wizyty kontrolne - celem tych obligatoryjnych wizyt jest kontrola przebiegu leczenia i aktywacja aparatów:
- aparaty stałe co 4-6 tygodni
- aparaty ruchome co 6 do 8 tygodni
 

5. Faza retencji

Leczenie ortodontyczne wymaga fazy retencji, stabilizacji. Niezbędnym etapem po zdjęciu aparatu stałego jest faza bierna leczenia, stabilizująca osiągnięte wyniki i zapobiegająca nawrotowi wady. Po zdjęciu aparatu, oczyszczeniu zębów z kleju i wypolerowaniu, ortodonta przykleja w dolnej szczęce do wewnętrznej powierzchni zębów specjalny metalowy łuk (retainer). Na górną szczękę Pacjent otrzymuje aparat retencyjny, jest to ruchoma akrylowa płytka, którą bezpośrednio po zdjęciu aparatu stałego należy nosić w dzień i w nocy przez okres 3 mie. a następnie zkładać tylko na noc przez okres 3 lat.
 

Prawidłowa higiena podczas leczenia ortodontycznego jest niezbędnym wymogiem. Przed rozpoczęciem leczenia dziąsła nie powinny wykazywać oznak stanu zapalnego, bez osadu, nalotu i kamienia nazębnego. Zachowanie higieny jest najważniejszym wymogiem, aby leczenie aparatem stałym zakończyć z oczekiwanym sukcesem. Utrzymanie właściwej higieny po założeniu aparatu staje się trudniejsze. Zęby należy czyścić starannie po każdym posiłku. W codziennej pielęgnacji zębów trzeba wspomagać się szczoteczkami ortodontycznymi, nićmi dentystycznymi oraz płynami do płukania jamy ustnej. Szczoteczka do zębów musi towarzyszyć Pacjentowi w domu, pracy lub szkole oraz na wizytach u stomatologa,ortodonty. Aparat ortodontyczny sam z siebie nie wywołuje próchnicy, natomiast zaniedbanie higieniczne może prowadzić do odwapnień (białych plam), przerostów dziąseł oraz ubytków próchnicowych. W przypadku radykalnego zaniedbania higieny ortodonta ma prawo odmówić dalszego leczenia Pacjenta.

Aby leczenie ortodontyczne było efektywne, konieczna jest pełna współpraca Pacjenta z lekarzem, a w przypadku dzieci także z rodzicami czy opiekunami.

 

Leczenie aparatem stałym

dyskomfort


W przypadku wyboru metody leczenia aparatem stałym, zaraz po założeniu aparatu lub kilka dni później (drugi, trzeci dzień) może pojawić się uczucie dyskomfortu, a nawet ból, szczególnie przy gryzieniu twardych pokarmów. Objawy te powinny jednak ustąpić w ciągu tygodnia od rozpoczęcia leczenia, a przyzwyczajenie się do aparatu zajmuje zwykle kilkanaście dni. Wskazane jest ograniczenie spożywania twardych pokarmów. Podobne odczucia, lecz o mniejszym natężeniu, mogą wystąpić po wizycie kontrolnej, na której dokonywana jest aktywacja aparatu stałego. Odstające elementy aparatu ortodontycznego mogą drażnić błonę śluzową policzków i warg. Znakomitym remedium na tę uciążliwość jest specjalny wosk, który pacjent przykleja do aparatu, a błona śluzowa szybko przyzwyczaja się do nowych warunków. W przypadku przedłużających się dolegliwości bólowych zaleca się łagodne środki przeciwbólowe. Podczas całego leczenia ortodontycznego należy unikać pokarmów twardych, ciągnących się i lepkich. Pokarmy te mogą uszkodzić aparat, co wydłuża i komplikuje leczenie oraz utrudnia oczyszczanie zębów.

Aparat stały estetyczny posiada zamki ortodontyczne, których wybór wiąże się z koniecznością ograniczenia - spożywania mocnej kawy, herbaty, niektórych barwiących napojów/ np. soki z aronii lub czarnej porzeczki, przypraw (np. curry) oraz palenia papierosów. Szkodliwym może tez być żucie gumy. Duże twarde owoce należy pokroić przed zjedzeniem.
 


Wszystkie zdjęcia są realnymi przypadkami z naszej kliniki